Vontské vracenky ve Stínadlech

Každé jaro a podzim se na rohu jednoho pražského kostela odehrává bitva. Ústředním bodem je nenápadný hadrový míček. Co se na první pohled může jevit, jako obyčejný fotbálek, je ve skutečnosti polozapomenutá hra starého pražského města. Ujali se jí Vontové, tajemné uskupení, které ve své fantazii vytvořil Jaroslav Foglar. Tajemná Stínadla mohou být kdekoli a nikde. Jisté je, že je Foglar vymyslel, ale podle několika pramenů je nevymýšlel celé od nuly. Jako předloha mu částečně posloužily fotografie starých uliček Josefova ještě před provedením asanace. Právě v této oblasti najdete dvakrát do roka turnaj této hry, jejíž princip je vracení míčku o hrany budovy a zdi. Kope se jen na jeden dotyk a jen při nahrávce o zeď se mohlo kopnout znovu. Trochu to připomíná princip kulečníku.

V roce 1990 navíc pod taktovkou Jana Schmidta vznikl film Vracenky, který právě tuhle hru a známá místa na Josefově i Na Františku připomíná dětskýma očima.

Novodobé hnutí Vontů je malá skupina, označovaná spíše jako postvonstké hnutí. Dvakrát do roka se nadšenci sejdou, aby si na rohu s hadrákem zakopali, připili, pojedli, popovídali. Často jsou vidět „dobové“ kostýmy a nálada vládne příjemná. Turnaj se hraje na týmy a nijak se nelpí na místoměstké příslušnosti.

V uličkách Starého města Prahy najdete i další projevy foglarovského života. Na zdech často nápisy křídou odkazující na Rychlé šípy, kluby, které si na tu vylepují vzkazy.

Vracenky navíc nejsou jedinou akcí, která se na místě koná. Za zmínku stojí minimálně určitě Večer světel. Malá slavnost, která se koná rok co rok v obvyklý čas, na obvyklém místě…

Pokud někdo chce tohle dění zachytit, zúčastnit se, není vlastně nic jednoduššího než se občas ve Stínadlech pohybovat. Na zdech a zákoutích se upozornění na tajemné akce vždy s předstihem objeví. .)

« z 2 »